Na Fakulteti za logistiko Univerze v Mariboru smo v okviru projekta DIGinGREEN gostili delavnico, posvečeno vse bolj prisotnim kibernetskim grožnjam, ki so neizogiben del našega digitaliziranega sveta. Boštjan Tavčar iz Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje je z udeleženci delil vpogled v mehanizme kibernetskih napadov, vključno z načini vdorov, napadov in šibkimi točkami, ki jih hekerji pogosto izkoriščajo. Poudaril je, da popolna kibernetska varnost ni dosegljiva, zato je ključno vlagati v uravnotežene in strateške zaščitne ukrepe.
Med ključnimi ukrepi, ki zmanjšujejo tveganja, je izobraževanje zaposlenih, saj dobro ozaveščeni posamezniki bistveno pripomorejo k preprečevanju napadov, kot so phishing in socialni inženiring. Poseben poudarek je bil namenjen tudi kriptiranju podatkov, ki napadalcem onemogoči uporabo odtujenih informacij, in razvoju učinkovitega sistema varnostnih kopij, ki organizacijo ščiti pred napadi, kot je izsiljevalska programska oprema (ransomware).
Delavnica je spodbudila razmislek o proaktivnem pristopu k obvladovanju kibernetskih tveganj in predstavila praktične nasvete za zaščito podatkov. Izpostavljena je bila pomembnost preventive in odpornosti, ki morata iti z roko v roki z izobraževanjem zaposlenih, da bi tako posamezniki kot organizacije bolje razumeli in obvladovali kibernetske izzive sodobnega digitalnega okolja.
Комментарии